Wszechstronne Talenty

13 maja w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka – Bibliotece Publicznej w Świeszynie odbył się coroczny przegląd „Młode Talenty Gminy Świeszyno”. Impreza została zorganizowana w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. W konkursie brali udział reprezentanci gminnych placówek oświatowych oraz mieszkańcy gminy Świeszyno utalentowani w różnych dyscyplinach artystycznych i manualnych.

Funkcję przewodniczącej komisji konkursowej pełniła Anna Wiśniewska – rękodzielniczka, autorka artystycznego blogu „Wiosanka”, prowadząca warsztaty scrapbookingu, członkiniami były zaś Ewa Sabatowicz – dyrektor Multimedialnego Centrum Kultury e-Eureka – Biblioteki Publicznej w Świeszynie oraz Natalia Borys – bibliotekarka. W artystycznym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Świeszyno Ewa Korczak oraz Zastępca Wójta Edward Wojtalik, a także rodzice, nauczyciele i opiekunowie uczestników. Po wysłuchaniu i obejrzeniu zdolności wszystkich kandydatów, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Hanna Wieczorek, Szkoła Podstawowa w Konikowe,
II miejsce – Wiktoria Romanowska, Szkoła Podstawowa w Konikowie,
III miejsce – Kornel Ruszczak, Szkoła Podstawowa w Zegrzu Pomorskim.
Dziewczyny zaprezentowały swoje wyjątkowe talenty wokalne: Hanna – w utworze Moniki Malec „Piosenka drewnianych lalek”, Wiktoria z kolei – w piosence Urszuli Sipińskiej „Są takie dni w tygodniu”. Kornel okazał się mistrzem w układaniu kostki Rubika – jest to talent, jakiego w przeglądzie do tej pory nie było!

Komisja przyznała także wyróżnienia:
Marii Chodanowicz ze Szkoły Podstawowej w Konikowie za urocze wykonanie wokalne „Zegarów” Wojtka Gęsickiego, Bartłomiejowi Cieślińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koszalinie za interesujące i nowoczesne wykonanie „Concerto” Vivaldiego na keyboardzie, Idze Gontarek z II Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie za odważne wykonanie piosenki Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg” oraz Wiktorii Halickiej za emocjonalną interpretację „Świat się pomylił” Patrycji Markowskiej.
Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć uzdolnionych recytatorek. Aleksandra Milka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Koszalinie pięknie zaprezentowała się w wierszu Doroty Gellner „Królewna i potwór”, Małgorzata Pondo  ze Szkoły Podstawowej w Zegrzu Pomorskim energetycznie przedstawiła utwór „Wiewiórka” Agnieszki Frączek, a Nikola Rembowska, również z tej samej szkoły, z pasją wyrecytowała „W aeroplanie” Juliana Tuwima.

W trakcie imprezy wyróżniono i nagrodzono również gminne talenty czytelnicze, wszak trwa Tydzień Bibliotek!
Czytelnikami Roku 2015 Biblioteki Publicznej w Świeszynie ogłoszono:
w kategorii dzieci – po raz kolejny Pawła Wiśniewskiego, członka Klubu Pożeraczy Książek, ucznia Szkoły Podstawowej w Konikowie,
w kategorii młodzież – Agatę Wnuck-Lipińską,
w kategorii dorośli – po raz kolejny Włodzimierza Antoszkę.

Czytelnikami Roku 2015 Filii Bibliotecznej w Niedalinie zostali:
w kategorii dzieci – po raz kolejny Martyna Gimpel, uczennica Szkoły Podstawowej w Zegrzu Pomorskim,
w kategorii młodzież – Wiktoria Halicka, uczennica Gimnazjum w Świeszynie,
w kategorii dorośli – Ewa Kaczmarek.

Na wszystkich laureatów tego wyjątkowego wydarzenia czekały nagrody rzeczowe lub książki, wyróżnieni natomiast zostali obdarowani drobnymi gadżetami. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Świeszyno oraz Zastępca Wójta wraz z komisją konkursową.

Dodatkową atrakcją spotkania było stoisko bookcrossingowe, na którym czekały „wolne” książki.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Natalia Borys
Zdjęcia: Robert Łukawski