Potyczki językowe dla uczniów szkół podstawowych

11 października w  Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka - Biblioteka Publiczna w Świeszynie odbył się konkurs pod nazwą "Potyczki językowe" skierowany do uczniów świeszyńskich szkół podstawowych. Zabawy językowe odbyły się w MCK w ramach realizowanego przez instytucję projektu "Słowa i opowieści w historii Świeszyna". Projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Świeszyńskie szkoły podstawowe reprezentowały czteroosobowe ekipy, które bawiąc się słowem rywalizowały o statuetki dla najlepszej ekipy oraz o nagrody indywidualne. Rozegrane zostały cztery "konkurencje". W pierwszej uczniowie mieli podać znaczenie słów zapomnianych, związanych z mieszkańcami naszej gminy. Odgadywali m.in. co to jest kajet, kim był bakałarz czy na czym spano w dawnych czasach. W ogromnej większości znane im były te słowa, a można było je znaleźć w słowniczkach umieszczonych w poprzednich publikacjach Eureki, również dotowanych z NCK. Do kolejnej zabawy przydatne były literki z bardzo popularnej gry słownej SCRABBLE. Drużyny wylosowały osiem takich tabliczek i z tych literek musieli ułożyć jak największą liczbę wyrazów. Zwieńczeniem potyczek było poprawne napisanie dyktanda, które zostało przygotowanie z opowieści mieszkańców naszej gminy umieszczonych w książce "Słowa zapomniane, siwizną przyprószone".

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji otrzymaliśmy ostateczne wyniki.

Mistrzem ortografii został Bartosz Koperski (SP Konikowo), który w dogrywce pokonał trzech uczniów, którzy popełnili tylko 3 błędy w swojej pracy (na 15 możliwych). Ex-aequo drugie miejsce zajęli Katarzyna Brzostko (SP Dunowo), Filip Szatkowski (SP Świeszyno) i Hubert Lebioda (SP Konikowo).

Jeśli chodzi o rywalizację drużynową - Mistrzem Potyczek Językowych 2017 została Szkoła Podstawowa w Dunowie!

Oto pełne wyniki:

I miejsce - Szkoła Podstawowej w Dunowie w składzie: Katarzyna Brzostko, Mateusz Abramciów, Szymon Dobrowolski, Filip Mielewczyk.

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Zegrzu Pomorskim (w składzie: Aleksandra Brulińska, Martyna Margol, Miłosz Lesiuk, Kornel Ruszczak).

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Konikowie (w składzie: Julia Świrska, Oliwier Borowski, Bartosz Koperski, Hubert Lebioda).

IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Świeszynie (w składzie: Martyna Cyngiel, Nina Mielewczyk, Piotr Łądkowski, Filip Szatkowski).

Zabawa była przednia, a wszystkie ekipy otrzymały statuetki oraz indywidualne nagrody.