Jubileuszowe Dni ziemniaka za nami!

Przez 5 ostatnich lat Multimedialne Centrum Kultury e-Eureka – Biblioteka Publiczna w Świeszynie zacieśniało współpracę z Pomorsko Mazurską Hodowlą Ziemniaka w Strzekęcinie m.in. poprzez organizację wspólnej imprezy pod nazwą DNI ZIEMNIAKA. W tym roku odbył się mały jubileusz. Po raz piąty na placu festynowym przy MCK zebraliśmy się, by świętować zakończenie imprez plenerowych w 2017 roku!

Przez ponad 7 godzin trwania festynu uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla nich przez organizatora – Multimedialne Centrum Kultury e-Eureka – Bibliotekę Publiczną w Świeszynie. Konkursy i zabawy kartoflane przygotował i prowadził Waldemar Ćwiek. Były m.in. sztafety, konkursy słowne, zabawy rysunkowe, a także sztandarowe już – pokaz siły w postaci konkursu „strongman” i „strongwoman” oraz zabawa na najdłuższą obierzynę. Tym razem nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu – najdłuższą obierzynę obrała Pani Helena Budzyńska, a miała ona 90 cm! Do samego końca emocjonująca była rywalizacja drużynowa, gdzie ostatnia konkurencja zdecydowała, że zwycięzcami zabawy została ekipa Czerwonych!

W przerwach między rywalizacją odbywały się występy artystyczne naszej utalentowanej młodzieży. Tej tanecznej, które pod wodzą Sylwii Dzidziewicz wykonały 5 układów. 16-osobowy zespół tancerek o nazwie GWIAZDECZKI oglądał spory tłum widzów. Kolejny artyści to młodzi soliści z zespołu Bemol, działającego przy Szkole Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Konikowie pod opieką Barbary Kadeli. Julia Czesnowska wykonała piosenkę, którą wygrała konkurs Młodych Talentów Gminy Świeszyno 2017 z repertuaru Kasi Sobczyk – „O mnie się nie martw”. Hubert Lebioda wykonał „10 w skali Beauforta”, a Amelia Wojciechowska – „Czar ogniska”. Cała trójka razem wykonała piosenkę „My, Cyganie”.

Kolejne atrakcje to uczta dla podniebienia. Pyszne potrawy ziemniaczane przygotowała Adriana Andrusieczko i jej firma Domir a były to m.in.: babka ziemniaczana z kiełbasą i cebulą, kotleciki ziemniaczane z sosem tzatziki, sałatka ziemniaczana tzw. niemiecka oraz pajda chleba ze smalcem i z ogórkiem. „Za czym kolejka ta stoi” – pytał co kilka chwil prowadzący, bo niczym za PRL-u ogonek do zielonego, kateringowego namiotu nie miał końca. Poza tym pracownicy PMHZ przygotowali ziemniaki z parnika z sosami (tatarskim i meksykańskim), a ekipa MCK przygotowała pyszne ciasta, które rozeszły się w okamgnieniu. Można było też usiąść przed ogniskiem i upiec kiełbaskę.

Tej ziemniaczanej, piątej już imprezie, towarzyszyły również, jak co roku, aktywności ruchowe. Tym razem na trasy wyruszyli rowerzyści i fani nordic walking. Spacerowicze przeszli dystans ok 5 km, a rowerzyści wypedałowali ponad 12 km! Wszyscy otrzymali okolicznościowe medale, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Miłym akcentem był przyjazd na plac motocyklistów z grupy Chopper Koszalin. Można było wsiąść na te wspaniałe, lśniące maszyny i zrobić sobie pamiątkową fotkę.

Finałem imprezy była potańcówka z DJ Monią w roli głównej! Przez ponad 4 godziny zielony „parkiet” tętnił życiem i wszyscy bawili się do ostatniej piosenki, którą tym razem była piosenka „Wszyscy Polacy” grupy Bayer Full.

Piąta edycja tej „ziemniaczanej” imprezy udała się w pełni. Dopisała pogoda, dopisali goście i uczestnicy zabaw, a także, co najważniejsze, dzięki dwóm pierwszym elementom zagościł i trzeci - rodzinna atmosfera tego spotkania! A za rok? 6 spotkanie z ziemniakiem w tle!

Podziękowania dla Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie za współpracę przy organizacji imprezy, firmie Domir i Mai Abramciów za ufundowanie nagród na konkursy, firmie HF Event za atrakcje dla najmłodszych – dmuchaną zjeżdżalnię, wszystkim pozostałym osobom, niewymienionym powyżej, którzy przyczynili się, że ta 5 edycja naszego festynu odbyła się w takim klimacie. A najważniejsze podziękowania – dla uczestników naszej zabawy – bez Was nie byłoby tej imprezy oraz tak wspaniałej atmosfery! Do zobaczenia za rok!

Ekipa MCK!